1
1. Dane o kredycie
2
2. Dane do wyliczenia zdolności
3
3. Oferty dla Ciebie

Porównaj z nami oferty banków. Wystarczy, że skorzystasz z kalkulatora kredytowego i wypełnisz poniższy formularz. Sprawdzisz swoją zdolność kredytową i otrzymasz ranking kredytów gotówkowych z najbardziej korzystnymi ofertami banków.

Odpowiedz na kilka pytań dotyczących kredytu, jaki chcesz uzyskać.
Co to jest kredyt gotówkowy?
Kredyt gotówkowy, znajdujący się w ofercie niemal każdego banku uniwersalnego, jest rodzajem zobowiązania, które można zaciągnąć na dowolny cel konsumpcyjny, najczęściej bez konieczności przedstawiania dodatkowych zabezpieczeń. Dzięki niemu możemy sfinansować m.in. zagraniczny wyjazd, zakup samochodu, sprzętu RTV, remont mieszkania czy opłacenie czesnego. Zdarza się, że bank pyta o cel, na jaki przeznaczone zostaną środki, ale to tylko informacja wzbogacająca wewnętrzne statystyki i nie ma wpływu na warunki oferty.

Swoboda w wydatkowaniu pożyczonych od banku pieniędzy to nie jedyny element wpływający na popularność kredytów gotówkowych wśród klientów polskich banków. Kolejnym atutem jest szeroki zakres oferowanych kwot, dzięki czemu pożyczyć można zarówno kilkaset, jak i ponad dwieście tysięcy złotych. Podobnie sprawa wygląda w przypadku okresu kredytowania. Kredyt gotówkowy, nie patrząc na opłacalność takiego rozwiązania, zaciągnąć można nawet na 2 miesiące. Osoby chcące rozłożyć regulowanie zobowiązania na dłuższy okres z powodzeniem znajdą oferty nawet z 10-letnim okresem spłaty.

Kredyt gotówkowy to także uproszczone procedury, dzięki czemu składając wniosek w banku nie ma konieczności załączania długiej listy dodatkowych dokumentów, a decyzja i wypłata środków mogą nastąpić nawet tego samego dnia. Osoby, które zdecydują się zaciągnąć kredyt gotówkowy w banku, który prowadzi ich główne konto osobiste mogą liczyć na wypłatę pieniędzy nawet w ciągu kilku minut, ponieważ instytucja posiada już wszystkie informacje pozwalające na weryfikację zdolności kredytowej.

Kredyt gotówkowy, w przeciwieństwie do kredytów hipotecznych i mieszkaniowych, często zaciągnąć można w 100% online. Wystarczy tylko urządzenie z dostępem do internetu i zestaw dokumentów pozwalających potwierdzić tożsamość kredytobiorcy i osiągane każdego miesiąca dochody. To bezdyskusyjna wygoda, ale osoby o bardziej tradycyjnym podejściu do bankowości mogą bez przeszkód złożyć wniosek kredytowy w oddziale banku.

Trzeba pamiętać, że kredyt gotówkowy nie jest rozwiązaniem dla wszystkich, a decyzja banku o udzieleniu finansowania poprzedzona jest analizą zdolności kredytowej. W trakcie oceny weryfikowana jest tożsamość osoby ubiegającej się o kredyt gotówkowy oraz potwierdzane są informacje przekazane we wniosku. W tym celu konieczne jest przedstawienie dokumentu tożsamości i potwierdzenie osiąganych dochodów.

Przedstawione powyżej elementy tłumaczą, dlaczego kredyt gotówkowy znajduje się w ofercie niemal każdego banku. Swoboda w wydatkowaniu pieniędzy, proste i zrozumiałe procedury czy brak konieczności przedstawienia zabezpieczeń powoduje, że Polacy przekonali się do tej formy finansowania. Potwierdzają to dane Biura Informacji Kredytowej. W styczniu 2022 r., w porównaniu do stycznia 2021 r., banki i SKOK-i udzieliły o 17,7% więcej kredytów gotówkowych (w ujęciu liczbowym) i o 14,2% w (w ujęciu wartościowym).

Czym jest oprocentowanie nominalne kredytu gotówkowego?
Jednym z kluczowych czynników branym pod uwagę przez kredytobiorców podczas wyboru najlepszej oferty kredytu gotówkowego jest oprocentowanie nominalne. W najprostszym rozumieniu jest to wyrażony w procentach wskaźnik zdradzający, jakie odsetki zapłacimy od pożyczonego kapitału w skali roku. Oprocentowanie naliczane jest zawsze od kwoty pozostającej do spłaty.

Przy kredycie gotówkowym na kwotę 20.000 zł, na 48 miesięcy, bez prowizji i z oprocentowaniem nominalnym 10% miesięczna rata równa wynosić będzie w przybliżeniu 507,25 zł. Pierwsza rata będzie składać się z 166,67 zł odsetek i 340,59 kapitału. Proporcja drugiej raty będzie już inna, bo oprocentowanie naliczone zostanie o niższego kapitału do spłaty - 136,83 zł odsetek i 343,42 zł kapitału. Trzeba jednak pamiętać, że oprocentowanie nominalne nie mówi nam wszystkiego o całkowitym koszcie kredytu. Szczególnie w sytuacji, kiedy dodatkowo musimy zapłacić prowizję za udzielenie finansowania i korzystamy z dodatkowego ubezpieczenia. W takich okolicznościach lepiej posiłkować się RRSO.

Kredyt gotówkowy - oprocentowanie stałe czy zmienne?
Wybór pomiędzy oprocentowaniem stałym lub zmiennym kojarzy się zazwyczaj z ofertą kredytów hipotecznych, ale przed takim samym dylematem często stają osoby planujące zaciągnąć kredyt gotówkowy. Wybór oprocentowania stałego zapewnia niezmienność raty w całym okresie kredytowania. Taki komfort dotyczy zazwyczaj kredytów gotówkowych na niskie kwoty ze stosunkowo krótkim okresem spłaty. Wariant ten daje nam większe bezpieczeństwo, ponieważ nie bierzemy na siebie ryzyka zamiany stopy procentowej.

Z kolei oprocentowanie zmienne ustalane jest według zasad określonych w zawartej umowie kredytowej. Często jest to model oparty o stałą marżę banku (można ją negocjować) i zmieniającą się w czasie stopę WIBOR (brak możliwości negocjacji). Zmiana stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) przekłada się na wysokość stawki WIBOR, co z kolei wpływa na oprocentowanie naszego kredytu gotówkowego - może ono zarówno wzrastać, jak i spadać. Decydując się na taki wariant warto sprawdzić, jakie są prognozy dotyczące wysokości stóp procentowych. W długim terminie jest to jednak trend trudny do uchwycenia.

Cześć banków oferuje hybrydowe podejście do oprocentowania kredytu gotówkowego. Przykładowo zobowiązanie zaciągnięte na 6 lat przez pierwsze 2 lata oprocentowane jest według stawki stałej, a przez kolejne 4 lata według stawki zmiennej opartej o marżę banku i WIBOR. Przed zaciągnięciem kredytu gotówkowego warto sprawdzić ten parametr i podjąć świadomą decyzję.

Kredyt gotówkowy - czym jest prowizja za udzielenie finansowania?
Prowizja za udzielenie finansowania jest często traktowana przez banki jako wynagrodzenie wynikające z konieczności procesowania wniosku kredytowego. Prowizja wyrażona jest procentowo i naliczana jest od pierwotnej kwoty kredytu. Można trafić też na zapis mówiący, że prowizja nie może być niższa niż np. 500 zł. Przykładowo zaciągając kredyt gotówkowy na 10.000 zł, gdzie prowizja wynosi 2%, jednak nie mniej niż 500 zł, zapłacimy kwotę wyższą.

Prowizja ma kluczowe znaczenie w działalności marketingowej banków. Często ulegamy pokusie zaciągnięcia kredytu gotówkowego, którego oprocentowanie nominalne wynosi 0%. W takiej sytuacji zazwyczaj mamy do czynienia z wysoką, często dwucyfrową prowizją. I tak przy kredycie na 20.000 zł z zerowym oprocentowaniem i 10% prowizją nie zapłacimy odsetek, ale w zamian bank obciąży nas opłatą w wysokości 2.000 zł. Mając na uwadze ten mechanizm warto zawsze weryfikować wszystkie elementy kosztotwórcze danej oferty.

Prowizja może być także elementem, który może ulec obniżeniu w zależności od tego, czy zaciągając kredyt gotówkowy zdecydujemy się skorzystać z innych produktów banku, tj. dodatkowe ubezpieczenie, konto osobiste czy karta kredytowa. Prowizja może być opłacona osobno lub doliczana do kwoty kredytu, dzięki czemu nie musimy posiadać wymaganej kwoty, ale w konsekwencji zapłacimy wyższe odsetki.

Jaka jest maksymalna kwota kredytu gotówkowego?
Kredyt gotówkowy charakteryzuje się bardzo szerokim zakresem kwot zobowiązania. W niektórych bankach minimalna suma ustalona została na poziomie 500 zł. W większości banków uniwersalnych kredyt gotówkowy na 100.000 zł to właściwie standard, ale są też instytucje pozwalające zaciągnąć zobowiązanie tego typu na 200.000, a nawet 300.000 zł. Trzeba pamiętać, że wraz ze wzrostem kwoty kredytu rosną wymagania banku, ponieważ równolegle zwiększa się ryzyko takiej transakcji.

Maksymalna kwota kredytu gotówkowego najczęściej określana jest w toku analizy zdolności kredytowej. Osoby o ponadprzeciętnych dochodach, posiadające znaczny majątek, i które mogą pochwalić się wzorową zdolnością kredytową mają większe pole do negocjacji i liczyć mogą na indywidualne podejście ze strony banku. W rezultacie mogą zaciągać zobowiązania na wyższe kwoty niż wynika to ze standardowej oferty banku. W przypadku kredytu gotówkowego na wysoką kwotę może pojawić się konieczność przedstawienia dodatkowego zabezpieczenia.

Na jaki okres można zaciągnąć kredyt gotówkowy?
Kredyt gotówkowy można zaciągnąć na okres od 2 miesięcy do 10 lat. Dzięki temu możemy dobrze dopasować ofertę do naszych bieżących potrzeb. Działa tu prosty mechanizm. Im dłuższy okres finansowania, tym niższa kwota miesięcznej raty, co mogą docenić osoby o niższej zdolności kredytowej - niższa rata w mniejszym stopniu obciąża generowaną przez gospodarstwo domowe nadwyżkę finansową. Jednak dłuższy okres finansowania to również wyższy całkowity koszt kredytu. Kredyt gotówkowy z 10-letnim terminem spłaty znajdziemy m.in. w Alior Banku, BNP Paribas Bank Polska, Banku Pekao czy w Santander Bank Polska.

Kredyt gotówkowy a ubezpieczenie
Zaciągając kredyt gotówkowy nie mamy obowiązku korzystania z dodatkowego ubezpieczenia. Istnieją jednak pewne przesłanki, które mogą skłonić nas do zakupu dodatkowej polisy. Jedną z nich jest fakt, że oferowanie ubezpieczenia nie jest wyłącznie narzędziem służącym do zwiększania przychodów banku, ale także zapewnia nam ochronę na wypadek nieprzewidzianych, a w rezultacie często kosztownych zdarzeń. Do najbardziej popularnych rozwiązań zaliczamy ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie na wypadek trwałego inwalidztwa czy ubezpieczenie od ciężkiej choroby. Inną przesłanką, mogącą skłonić nas do skorzystania z polisy są preferencyjne warunki finansowania w zamian za wykupienie ubezpieczenia. Mogą mieć one postać niższego oprocentowania lub atrakcyjniejszej prowizji.

01

Powiedz nam coś więcej
o kredycie, którego szukasz:

Wybierz jedną z opcji
Jakiego kredytu szukasz?
Jaka kwota kredytu Cię interesuje?
min: 1 000 zł
max: 300 000 zł
Na ile rat chcesz rozłożyć spłatę?
min: 2
max: 120
Jak szybko potrzebujesz pieniędzy?
This is some text inside of a div block.
Dla kredytu gotówkowego oferowanego przez Santander Consumer Bank S.A. z siedzibą we Wrocławiu, wyliczenia na podstawie przykładu reprezentatywnego na dzień 12.01.2023 r. ustalonego zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim są następujące: całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów): 18 800 zł; stała stopa oprocentowania kredytu: 17,49%, całkowity koszt kredytu 8 625,37 zł obejmuje: prowizję: 1 058,99zł, odsetki: 6 203,11 zł, ubezpieczenie 1 352,28 zł, opłatę za wypłatę gotówki w kasie oddziału Banku: 10,99 zł. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) 29,88%, czas obowiązywania umowy: 36 miesięcy; całkowita kwota do zapłaty: 27 425,37 zł; wysokość 35 miesięcznych równych rat 761,82 zł ostatnia rata w wysokości 761,67 zł. Propozycja dotyczy Mistrzowskiego Kredytu Gotówkowego z wnioskowaną kwotą od 10 000 zł do 100 000 zł oraz niższym oprocentowaniem za zawarcie umowy ubezpieczenia. Niniejsza propozycja nie jest ofertą w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Decyzja o warunkach i przyznaniu kredytu gotówkowego z uwzględnieniem oceny aktualnej sytuacji Klienta zostanie podjęta przez Santander Consumer Bank S.A.

Minimalny okres kredytowania: 90 dni
Maksymalny okres kredytowania: 120 miesięcy
Porównanie ofert ma charakter orientacyjny Prezentowane w naszych zestawieniach dane pochodzą z banków i mają charakter orientacyjny. Wpływ na finalną ofertę mogą mieć indywidualne cechy klienta, nieuwzględniane w naszej porównywarce. Przedstawione parametry nie mogą stanowić podstaw do reklamacji.

eranking.pl wyświetla wyniki produktów pożyczkowych i kredytowych o oprocentowaniu od minimalnie 8.69% do maksymalnie 17.99%.
eranking.pl wyświetla wyłącznie wyniki produktów kredytowych o okresie spłaty nie krótszym niż 61 dni

FAQ

Kredyt gotówkowy – na jaki cel można go zaciągnąć?
Chciałbyś wziąć kredyt gotówkowy, jednak zastanawiasz się, na jaki cel można go zaciągnąć? Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kredyt gotówkowy może być zaciągnięty na dowolny cel konsumpcyjny. Może to być na przykład zakup samochodu lub różnego typu sprzętu, a także sfinansowanie ślubu, remontu czy wyjazdu na wymarzone wakacje.

Tylko od Ciebie zależy, na jaki cel przeznaczysz środki uzyskane z kredytu gotówkowego. Kredytodawca nie będzie bowiem weryfikował, na jakie cele wydasz pieniądze. Oznacza to, że nie ma konieczność przedstawiania w późniejszym terminie faktur, rachunków czy innych dokumentów potwierdzających sposób wydatkowania pożyczonych od banku pieniędzy.
Jak można złożyć wniosek o kredyt gotówkowy?
Wniosek o kredyt gotówkowy najczęściej można złożyć przez internet lub bezpośrednio w oddziale banku. Niektóre instytucje finansowe dają także możliwość złożenia wniosku za pomocą infolinii. Mając na uwadze ograniczenia wynikające z pandemii koronawirusa, a także odczuwalną oszczędność czasu, najwygodniejszą metodą jest skorzystanie z kanałów zdalnych. Wniosek o kredyt gotówkowy online można złożyć za pośrednictwem komputera, smartfona lub tabletu.

Można zrobić to w każdym miejscu i o każdej porze dnia i nocy. Warunkiem jest tylko dostęp do internetu. Przed złożeniem wniosku kredytowego online warto skorzystać z dostępnych w sieci zestawień, rankingów i narzędzi pozwalających wybrać ofertę najlepiej dopasowaną do naszych bieżących potrzeb. W tym celu wykorzystać można darmowy kalkulator kredytów gotówkowych przygotowany przez serwis eranking.pl.
Jak długo czeka się na kredyt gotówkowy?
Banki udzielając kredytów gotówkowych kierują się uproszczonymi do granic możliwość procedurami, dzięki czemu czas niezbędny na ocenę wniosku, podjęcie decyzji i wypłatę pieniędzy jest zazwyczaj krótki. W szczególnych sytuacjach kredyt może być uruchomiony nawet w dniu złożenia wniosku. Dotyczy to jednak sytuacji, w której od razu złożymy w banku komplet dokumentów, a samo zobowiązanie nie będzie opiewać na wysokie kwoty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Na szybką wypłatę pieniędzy mogą liczyć także osoby ubiegające się o kredyt gotówkowy w banku, który prowadzi ich główne konto osobiste, czyli takie, na które wpływa wynagrodzenie, i z którego wykonywanych jest większość operacji finansowych. W przypadku kredytów gotówkowych na kwoty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych z wieloletnim okresem spłaty bank na podjęcie decyzji i wypłatę środków na konto kredytobiorcy może potrzebować nawet kilku dni roboczych.
Co wpływa na całkowity koszt kredytu gotówkowego?
Na całkowity koszt kredytu gotówkowego wpływa przede wszystkim oprocentowanie nominalne i różnego rodzaju opłaty i prowizje. Prowizja najczęściej naliczana jest jako wynagrodzenie banku w zamian za udzielenie finansowania. Trzeba jednak pamiętać, że równolegle mogą pojawić się opłaty innego typu, np. za rozpatrzenie dokumentów, co dodatkowo zwiększy koszt związany z zaciągnięciem i spłatą zobowiązania.

Na całkowity koszt kredytu gotówkowego wpływają także ubezpieczenia, o ile zdecydujemy się skorzystać dodatkowej polisy zabezpieczającej nas przez skutkami niechcianych zdarzeń, tj. zmniejszenie dochodów w wyniku ciężkiej choroby czy utraty pracy. Dodatkowa ochrona zwiększa ponoszone przez nas koszty, ale zdarza się, że bank w zamian za wykupienie ubezpieczenia obniża oprocentowanie lub rezygnuje z części prowizji. Kolejnym elementem wpływającym na całkowity koszt kredytu gotówkowego jest okres finansowania - im dłuższy, tym wyższy koszt zobowiązania. Wynika to z faktu, że odsetki od pożyczonego kapitału naliczane są w dłuższym terminie.

Warto przy okazji wspomnieć, że w przypadku kredytów gotówkowych o oprocentowaniu zmiennym, całkowity koszt zobowiązania może się wahać w ślad za stawką WIBOR, która może zmieniać się w trakcie spłaty zobowiązania. Na oprocentowanie stałe liczyć mogą najczęściej osoby zaciągające kredyty gotówkowe na niewielkie kwoty z krótkim okresem spłaty. Niektóre banki oferują też kredyty gotówkowe z czasowo stałym oprocentowaniem, np. przez pierwsze 2 lata spłaty jest ono niezmienne, a następnie stawka ustalana jest w oparciu o stopę WIBOR powiększoną o stałą marżę banku.
Jakie zabezpieczenia wymagane są przy kredycie gotówkowym?
W przypadku kredytu gotówkowego większość banków nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń. Bez wątpienia jest to jeden z powodów popularności tego rozwiązania. Trzeba jednak pamiętać, że przed udzieleniem finansowania bank każdorazowo zobowiązany jest do przeprowadzenia analizy zdolności kredytowej potencjalnego klienta. Jej wynik pozwala ocenić, czy udzielenie kredytu gotówkowego bez zabezpieczeń mieści się w ramach polityki ryzyka prowadzonej przez instytucję finansową.

W przypadku, kiedy wynik analizy zdolności kredytowej jest wątpliwy, bank może wyrazić zgodę na udzielenie finansowania pod warunkiem zastosowania dodatkowego zabezpieczenia. Może być to np. konieczność wykupienia dodatkowego ubezpieczenia lub poręczenie kredytu przez osobę trzecią posiadającą odpowiednią zdolność kredytową. Rzadziej wymagane są zabezpieczenia o charakterze trwałym.
Jakie dokumenty wymagane są przy kredycie gotówkowym?
Lista wymaganych dokumentów niezbędnych do zaciągnięcia kredytu gotówkowego ustalana jest indywidualnie przez każdy bank. Wyróżnić można jednak obszary, które łączą w sobie wymogi wszystkich kredytodawców. Pierwszym z nich jest konieczność potwierdzenia tożsamości osoby składającej wniosek o kredyt gotówkowy. W tym celu konieczne jest przedstawienie ważnego dowodu osobistego lub paszportu.

Na kolejnym etapie, ważnym z punktu widzenia oceny zdolności kredytowej, przedłożyć trzeba uzupełniony wniosek kredytowy oraz dokument potwierdzający osiągane dochody. W zależności od kwoty zobowiązania i sytuacji kredytobiorcy może być to m.in. zaświadczenie od pracodawcy o zatrudnieniu i osiąganych dochodach, wyciąg z konta osobistego za wskazany okres, deklaracja podatkowa za rok poprzedni lub dokument potwierdzający przyznanie renty lub emerytury. W szczególnych przypadkach bank może udzielić finansowania na podstawie oświadczenia o osiąganych dochodach.

Warto pamiętać, że osoby składające wniosek o kredyt gotówkowy w banku, który prowadzi ich główne konto, mogą liczyć na decyzję banku bez konieczności przedstawiania żadnych dokumentów. Dzieje się tak, ponieważ bank zna już tożsamość swojego klienta, która została zweryfikowana w trakcie zakładania rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (ROR), a zdolność kredytowa może zostać oszacowana na podstawie analizy historii konta osobistego. To duże ułatwienie, jednak zanim zdecydujemy się skorzystać z takiego rozwiązania, sprawdźmy, czy przygotowana przez nasz bank oferta jest najlepszą opcją na rynku.
Czy można zaciągnąć kredyt gotówkowy na dowód osobisty?
Wszystko zależy od polityki kredytowej prowadzonej przez konkretny bank. Jedno jest pewne - tzw. kredyty na dowód nie są udzielane na wysokie kwoty, więc adresowane są osób o mniejszych potrzebach finansowych. Aby zaciągnąć „kredyt gotówkowy na dowód”, oprócz dokumentu tożsamości konieczne jest także złożenie wniosku. Kredytobiorca musi zadeklarować wysokość i źródło osiąganych każdego miesiąca dochodów, a także przypadających na ten sam okres kosztów. Na tej podstawie bank oceni, czy potencjalny klient będzie w stanie spłacać kredyt zgodnie z postanowieniami umowy.
Czy można zaciągnąć kredyt gotówkowy z komornikiem?
Osoby chcące zaciągnąć zobowiązanie na dowolny cel mogą trafić na oferty kredytu gotówkowego z komornikiem. Jest to mylące, ponieważ zgodnie z prawem kredyty oferować mogą wyłącznie banki, a żaden z nich nie zgodzi się na udzielenie finansowania osobie zmagającej się z egzekucją komorniczą. Problemów ze spłatą zobowiązań nie można ukryć, gdyż działania windykacyjne widoczne są m.in. w rejestrach Biura Informacji Kredytowej, które są każdorazowo sprawdzane w trakcie weryfikacji zdolności kredytowej. W takiej sytuacji finansowania można szukać w ofercie niektórych firm pozabankowych, jednak pożyczenie pieniędzy będzie wiązać się z dodatkowymi warunkami, np. koniecznością poręczenia pożyczki przez osoby trzecie.
Na co zwrócić uwagę przy porównaniu kredytów gotówkowych?
Dzięki porównaniu ofert kredytów gotówkowych dowiemy się, jakie będą dokładne koszty poszczególnych propozycji, co ułatwi wybór rozwiązania najlepiej dopasowanego do naszych potrzeb. Podczas weryfikacji ofert warto wziąć pod lupę przede wszystkim RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Im wyższe RRSO, tym droższy będzie kredyt.

Kolejnym istotnym elementem jest całkowity koszt kredytu. To kwota, którą będziesz musiał zwrócić do banku. Zawiera ona nie tylko kwotę kredytu, który otrzymałeś (kapitał), ale też sumę opłat dodatkowych, takich jak odsetki, prowizja, a także koszty ewentualnego ubezpieczenia. Im niższy całkowity koszt kredytu, tym mniej będziesz musiał zwrócić do banku. W przeciwieństwie do RRSO całkowity koszt kredytu prezentowany jest w ujęciu liczbowym, dzięki czemu łatwiej wyobrazić sobie, ile dokładnie kosztować będzie kredyt gotówkowy. Aby sprawdzić, jak zaciągnięcie zobowiązania wpłynie na kondycję domowego budżetu warto sprawdzić również wysokość miesięcznej raty, która każdego miesiąca obciążać będzie osiągane przez nas dochody.

Aby porównać oferty kredytów gotówkowych na eranking.pl, wystarczy podać kilka podstawowych informacji, takich jak kwota zobowiązania, planowany okres spłaty, status mieszkaniowy, liczba osób na utrzymaniu czy miesięczne koszty związane z utrzymaniem gospodarstwa domowego. Dane te są niezbędne do określenia orientacyjnej zdolności kredytowej. Dzięki temu użytkownik otrzyma zestaw ofert dopasowanych do indywidualnej sytuacji finansowo-ekonomicznej. Wystarczy tylko kilka minut, aby znaleźć najlepszą ofertę kredytu gotówkowego.
Czy porównywanie kredytów wpływa na zmniejszenie zdolności kredytowej?
Porównywanie ofert kredytów nie wpływa w żaden sposób na zmniejszenie zdolności kredytowej. Oznacza to, że z porównywarki kredytów możemy skorzystać zawsze wtedy, kiedy poszukujemy najkorzystniejszej oferty. Zanim jednak bank zdecyduje się na udzielenie nam kredytu gotówkowego, sprawdzi rejestry prowadzone przez Biuro Informacji Kredytowej.

W ten sposób analityk ryzyka zweryfikuje, czy posiadamy inne zobowiązania finansowe i jak radziliśmy sobie ze spłatą kredytów i pożyczek w przeszłości. Kluczowy jest fakt, że zbyt duża liczba zapytań w BIK może obniżać nasz scoring, czyli – innymi słowy – ocenę punktową przy rozpatrywaniu wniosku. Jednak samo korzystanie z porównywarki kredytów gotówkowych i weryfikacja ofert nie wpływa na zmniejszenie naszej zdolności kredytowej.
Co banki biorą pod uwagę, obliczając zdolność kredytową?
Zdolność kredytowa to nic innego, jak zdolność do spłaty zaciągniętego zobowiązania powiększonego o odsetki i inne koszty w terminach wynikających z zawartej umowy. Chodzi więc o określenie, jaką maksymalną kwotę kredytu możemy otrzymać, tak aby na przestrzeni kolejnych miesięcy nie pojawiły się kłopoty z jego terminową spłatą. Obliczając zdolność kredytową, banki biorą pod uwagę szereg czynników, między innymi wysokość naszych przychodów, sumę miesięcznych wydatków czy obecne zadłużenie.

Innymi elementami mogą być między innymi takie czynniki, jak wiek wnioskodawcy, wykonywany zawód, stan cywilny, liczba osób na utrzymaniu czy rodzaj zatrudnienia. Istotne może okazać się także posiadane ubezpieczenie. Najważniejsze jednak będą jednak generowane każdego miesiąca przychody i wydatki – chodzi bowiem o to, aby po uregulowaniu wszystkich zobowiązań, takich jak czynsz, czy raty bieżących kredytów, w naszym budżecie pozostała kwota wystarczająca na opłacenie raty wnioskowanego kredytu gotówkowego.
Czy można przeznaczyć kredyt gotówkowy na spłatę innych zobowiązań?
Tak. Kredyt gotówkowy przeznaczyć można na dowolny cel. Bank nie będzie oczekiwał udokumentowania sposobu wydatkowania pożyczonych pieniędzy. Dlatego kredyt gotówkowy można przeznaczyć na spłatę innych zobowiązań. Warto jednak pamiętać, że banki mają w swojej ofercie inne rozwiązanie, które stworzone zostało z myślą o osobach, które chciałyby połączyć swoje dotychczasowe zobowiązania i spłacać je w ramach jednej miesięcznej raty. Mowa tu o kredycie konsolidacyjnym, który w szczególności sprawdzi się w sytuacji, kiedy chcemy połączyć wiele zobowiązań i dodatkowo zmniejszyć wysokość miesięcznych obciążeń.